COVID-19, geçen yüzyılda karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri olduğunu kanıtladı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bir milyondan fazla insana virüs bulaşmışken, ölü sayısı da hızla artıyor.

Ülkeler virüsün yayılmasını engellemek ve bir çözüm bulmak için acele ederken, dünya nüfusunun yarısından fazlası şu anda hareketsiz durumda.

Böyle bir zamanda AVM ya da cadde üzeri perakende mağazalara giderek alışveriş yapmak pek çok tüketicinin tercih etmediği bir durum,

Şu anda, toplanan verilere göre, temel bir hizmet sektöründe faaliyet göstermediğiniz sürece çoğu işletme için hem çevrimiçi organik trafiğin hem de dönüşümlerin düşük olduğunu göstermektedir. Buna gıda, sağlık hizmetleri ve medya dahildir.

Bu, bir e-ticaret işi olarak şu anda SEO yatırımınızı durdurmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Bunu yapmamanızı öneririz. İşte nedeni.

1. Rekabet Hiç Düşmedi

Dünya, COVID-19’un ekonomik etkisi ve ardından neden olduğu kilitlenmeyle boğuşurken, birçok şirket faaliyetlerinde bir daralmaya tanık oldu. Bu sebeple pazarlama, artık birçok işletmenin önceliği değil.

Kısa vadeli çözümler düşünüyorsanız, pazarlama faaliyetlerini ve maliyetleri azaltmak akıllıca görünebilir. Sonuçta, size anında geri dönüş sağlamayan bir şeye neden yatırım yapasınız?

Ancak, buradaki anahtar bunun yerine uzun vadeli düşünmektir. Unutma, salgın burada kalmayacak. Bir ara yolun aşağısında, onu kontrol etmek zorundayız. Ve bunu yaptığımızda, gerekli olmayan ürünlere olan talep ve e-ticaret sektörü bir ani artışa şahit olacak. Bu artışa hazır olmak, mevcut talep eksikliğine odaklanmaktan çok daha akıllıca bir karardır.

Birçok işletme zamanını ve yatırımını SEO’dan ayırdığı için, şimdi yatırım yapmak için en iyi zaman. Çünkü bu, çok daha az çaba ve maliyetle daha iyi bir sıralama elde edeceğiniz anlamına gelir. Ve bugün saygın bir sıralama sağlayarak, hedef tüketiciler alışveriş yapmaya hazır olduğunda arama motoru listelerinin başında yer alan ilk işletmelerden biri olacağınızı garanti edebilirsiniz.

2. SEO Ölçülebilirdir

Bir e-ticaret mağazasının pazarlama müdürü olarak, karşılaştığınız en büyük zorluklardan biri, harcadığınız her kuruşu rasyonelleştirmektir. Şimdi fazla harcama zamanı değil, ancak pazarlama bütçenizi harcamaya karar verdiğinizde, yatırımın başarısını ölçebileceğinizden emin olmanız gerekir.

Şirketler önemli bütçe kesintileri yaşadıkça, pazarlama hedefleri değiştirilmelidir. Farkındalığı artırmak veya markanızı farklılaştırmaya ve konumlandırmaya çalışmak yerine, şimdi yalnızca mevcut satın alma niyetine sahip tüketicilere odaklanmanın tam zamanı. Sonuçta, bu tür zamanlar tüketicilerin markanızdan ürün satın alma olasılığı en yüksek dönemlerdir.

Yatırımın başarısını da kanıtlayabilirsiniz. Peki nasıl? Web sitelerinizdeki ziyaretçi sayısına veya yapılan satışlara bakarak. Bu, gerektiğinde değişen tüketici davranışına göre bütçenizi değiştirmenize yardımcı olacaktır. Bu tür belirsiz zamanlarda, tüketici davranışını yansıtan reaktif pazarlama anahtarı SEO’dur.

SEO stratejinizi gelişen tüketici davranışıyla uyumlu olacak şekilde nasıl değiştirebilirsiniz?

Örneğin, analitiğin bize belirli bir anahtar kelimeyi arayan kullanıcıların, diğer anahtar kelimeleri kullanarak arama yapanlardan daha güçlü alıcı niyetine sahip olduğunu söylediğini varsayalım. Bu içgörü, daha iyi sıralama sağlamak için doğru anahtar kelimelerin içeriğini optimize etmek için kullanılabilir.

3. Kıtlık, e-Ticaret Satışlarını Yönlendiriyor

ABD’nin tuvalet kağıdı konusunda tanık olduğu çılgınlığı kimse unutmayacak. Kim bu kadar bol ve kolayca bulunabilen bir eşyanın bu kadar çabuk kıtlaşacağını düşünebilirdi? Genel olarak, işler kısaldığında, insanlar tuvalet kağıdında olduğu gibi internette arama yapmaya başvururlar. Tuvalet kağıdıyla ilgili tüm terimler aramalarda bir artışa tanık oldu .

Yani salgın sonrası, işler normale döndüğünde, talebin arzın üzerine çıkması ihtimali yüksek. İmalat sektöründe mevcut azalan üretim, satın alma ihtiyacı arttığında herkese yetecek kadar ürün olmayacağı anlamına geliyor.

Ürünler daha kıt hale geldikçe, tüketiciler alternatifleri çevrimiçi olarak arayacaklar. E-ticaret mağazanızın uzmanlaştığı şeye bağlı olarak, web sitenizi kıt öğelerin en çok aranan anahtar kelimeleriyle optimize ederseniz, satışlarda bir artışa şahit olabilirsiniz.

Mevcut eğilimleri ve kıt öğeler olarak kabul edilebilecek şeylerin tahminlerini araştırın ve etrafındaki konular için arama motoru sıralamanızı iyileştirmek için çalışmaya başlayın.

4. Dijital Pazarlama Şu Anda Tek Etkili Araç

Kitleler evde sıkışıp kaldı. Reklam panolarında pazarlama afişlerinizi görecek kimse yok. Özel faaliyetlerinize hiç kimse katılamaz. Basılı reklamların yüksek maliyeti göz önüne alındığında, bunlar da artık uygulanabilir değil.

Tüketicilerinize nasıl ulaşabilirsiniz?

Bunu dijital ortamlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Daha önce dijital kanalları kullanmayan şirketler bile artık bunların etkinliğini ölçüyor. Tüketicileriniz sınırsız internet bağlantısı ve akıllı telefonlarla iç mekanlarda sıkışıp kaldı ve bu nedenle hedef pazarınız şimdi her zamankinden daha fazla çevrimiçi geziniyor.

Karar: SEO’ya Akıllıca Yatırım Yapın

Sonuç olarak, SEO stratejinizi tamamen durdurmayın. Bunun yerine, daha sonra getiri elde edebilmek için akıllıca yatırım yapın. COVID-19 ekonomik dünyayı değiştirdi ve önümüzdeki yıllarda bu değişiklikleri hissedeceğiz. Yapabileceğiniz en iyi şey, darbeyi olabildiğince hafifletmeye çalışmaktır. Bugün proaktif davranmak, bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Son Haberler

Leave a Comment