Organik Arama Sonuçları Nedir?

Organik arama sonuçları (bazen “doğal” sonuçlar olarak anılır), liyakate göre% 100 sıralanan doğal sonuçlardır.

Başka bir deyişle, organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için Google’a veya diğer arama motorlarına ödeme yapmanın bir yolu yoktur.

Arama motoru, organik arama sonuçlarını yüzlerce farklı sıralama faktörüne göre sıralar. Ancak genel olarak, organik sonuçlar Google tarafından konuyla ilgili en göreceli, güvenilir ve yetkili web siteleri veya web sayfaları olarak kabul edilir.

(arama motoru algoritmalarının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla ayrıntıya ulaşmak için tıklayınız).

Ücretli Sonuçlar;

Ücretli arama sonuçları, sonuçların üstünde veya altında görünen reklamlardır. Ücretli reklamlar, organik listelerden tamamen bağımsızdır. Ücretli sonuçlar bölümündeki reklam verenler, belirli bir arama sonuçları kümesinden (” Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı ” olarak bilinir) tek bir ziyaretçi için ne kadar ödemek istediklerine göre “sıralanır”.

Organik Trafiğin Riski

Peki organik trafik kazanmak için verilen uğraşların riskli yönleri yok mu? Tabi ki bir kaç riskli yönü var. Bunların başında arama motoru algoritmalarının sürekli güncellenmesi geliyor. Bu güncellemeler bazı durumlarda olumlu yönde olabildiği gibi bazen de olumsuz yönde olup bir çok web sitesinin sıralama sonuçlarında gerilere düşmesine sebep olabiliyor. Örneğin Google’ın en son yaptığı Google Haziran Güncellemesi. Daha yeni olan Haziran güncellemesinin etkileri ortaya çıkmadı. Ancak bir önceki Mart Güncellemesi’nde sağlık konularında uzun süredir ilk sayfada yer alan haber sitelerini bir gecede ortadan kaybetti. Bu onlar için çok üzücü olabilir ama gerçekten sağlık ile ilgili bilgiler veren hastane veya sağlık portallarının önü açılarak hak ettikleri yere gelmeleri sağlandı.

Organik Trafiği Nasıl Tespit Edersiniz?

Web sitelerinin organik trafiğini takip etmek için farklı ücretsiz araçlar bulunur. Bunlar içinde en çok kullanılan 2 araç Google Analytics ve Google Search Console’dur. Bunların alternatifi olarak Bing ve Yandex’inde trafiğinizi takip edebileceğiniz ücretsiz araçları bulunur.

Son Haberler

Leave a Comment